O spoločnosti


Prepravné zdarma od:49,50 €
Čo je to mäsová múčka? Tlačiť E-mail

Záhadný mäsový koncentrát o ktorom veľa ľudí vie málo,

alebo vôbec nič

Čo by mohlo v krmivách pre psov obsahovať viac proteínov (bielkovín) ako samotné mäso?


Prekvapivo, v komerčných krmivách pre psov – vysokokvalitná mäsová múčka (mäsový koncentrát) môže byť lepším zdrojom stráviteľného proteínu ako celé mäso z ktorého bola vyrobená.

 

Ako je to možné..?


Mäsová múčka (meat meal) je výsledný produkt, ktorý vzniká pri procese známym pod angl. výrazom “rendering” “Rendering” je proces podobný robeniu gulášu alebo duseniu, s výnimkou, že pri dusení zámerne jedlo prevárate.

Pri výrobe mäsovej múčky sa najprv dusením vyvarí všetka voda a zvyšok sa vypečie. To čo nám vznikne je silne koncentrovaný proteínový prášok, známy ako mäsová múčka, dehydrované mäso alebo mäsový koncentrát. Veľa ľudí považuje túto ingredienciu za negatívnu, čo nie vždy je pravdou.


Pre lepšiu predstavivosť  aký koncentrovaný prášok nám vznikne si pozrime nasledovnú tabuľku.

 


Celé čerstvé kura obsahuje okolo 70% vody a 18 % proteínov (bielkovín). Avšak pri kuracej múčke, ktorá obsahuje iba 10% vody nám proteíny (bielkoviny) vzrastú až na 65% !!!! To je skoro 4 krát viac proteínu (bielkovín) na kg celého kuraťa. (pozrite tiež "Základná Suchá hmota" .. jediná férová metóda porovnávania krmív pre psov".)
obsah_proteinov

 

Je to nutričná prísada alebo recyklovaný odpad?

Samozrejme ako by ste aj možno očakávali, nie všetky mäsové múčky sú vyrábané korektne. Niektoré sú naozaj vysokej kvality pričom ostatné sú naozaj príšerné.


Treba si uvedomiť základný princíp pri mäsovej múčke.


Žiadna mäsová múčka nemôže byť lepšej kvality ako kvalita pôvodného materiálu z ktorého bola vyrobená.


Kvalitné mäsové múčky (alebo mäsové koncentráty) sú vyrobené z kvalitnej časti mäsa so špecifického zvieraťa. Nekvalitné mäsové múčky (alebo mäsové koncentráty) sú vyrobené zo všeobecných zdrojov (bližšie neidentifikovateľných) ako napríklad z odpadkov z bitúnkov, alebo ešte aj z horších zdrojov.


Ako teda zistiť nekvalitnú mäsovú múčku v krmive pre psov?


Keďže nie všetci výrobcovia odhaľujú presnú povahu všetkých ingrediencií, veľakrát je ťažké rozoznať nekvalitný produkt.

 

Platia však dve základné pravidlá ako určiť, že sa jedná o nekvalitný produkt.


1)    Produkt obsahuje v názve „produkt vedľajšej živočíšnej výroby“ (v angl. -  by  product)

2)    Neidentifikovateľný zdroj mäsa


Pokiaľ uvidíte v zložení krmiva jedno z nasledujúcich zložiek, môžete si byť istý, že sa pozeráte na nekvalitný produkt. Pri uvedených príkladoch si všimnite všeobecné (neidentifikovateľné) názvy mäsa.


1)    Mäsová múčka (nie je uvedený zdroj mäsa… kura? Jahňa? …)
2)    Zvieracia múčka (nie je uvedený zdroj mäsa… kura? Jahňa? …)
3)    Rybacia múčka (nie je uvedený zdroj ryby … losos? pstruh? …)
4)    Kurací vedľajší produkt živočíšnej výroby (v angl. Chicken by- product) Uvádzame aj anglický výraz, keďže existuje niekoľko slovenských prekladov.
5)    Mäsová a kostná múčka
6)    Hydinová múčka


Kvalitné mäsové koncentráty (mäsové múčky) vždy presne identifikujú špecifický druh mäsa z ktorého boli vyrobené. Ako napr.


1)    Kuracia múčka (v angl. Chicken meal) – múčka, ktorá bola vyrobená z kuracieho mäsa. V slovenských prekladoch sa často uvádzajú aj pod – dehydrované kuracie mäso, dehydrovaný koncentrát z kuracieho mäsa
2)    Jahňacia múčka
3)    Lososová múčka

 


 

Uvedené informácie nie sú marketingové informácie žiadneho výrobcu krmív pre psov.

Všetky informácie, ktoré Vám sprostredkúvame čerpáme z medzinárodných nezávislých stránok, ktoré sa zaoberajú hodnotením krmív a ich cieľom je poskytnúť Vám dostupné vedomosti a informácie, aby ste sa mohli relevantne rozhodnúť pri výbere, alebo porovnávaní krmív.

tien
logo_naturea

 

Krmivá pre psov a mačky Naturea obsahujú iba suroviny najvyššej potravinárskej kvality vhodné aj na prípravu ľudskej stravy. Všetky mäsové ingrediencie sú presne pomenované a pochádzajú z presne identifikovateľných zdrojov

Vyberte si z našej ponuky pre psov a mačky Naturea - 100% bez obilovin

 

Pozrite si kompletnú analýzu jednotlivých krmív Naturea