Aromaterapia pre zvieratá

Aromaterapia je jednou z najstarších metód prírodnej liečby. Silice, alebo esenciálne oleje sa získavajú z rôznych častí rastlín a to destiláciou surovín, extrakciou organickými rozpúšťadlami alebo lisovaním.

Aj malé množstvo kvalitnej silice je vysoko účinné, a preto je nutné pri používaní silíc poznať presný spôsob ich aplikácie.

Platí to tak pre ľudí ako aj pre zvieratá.

aromaterapia_kvet

Ak používate silicu pre domáceho miláčika, dbajte dôsledne na správne riedenie resp. použitie konkrétneho druhu silice.


Na aké účely sa môžu silice využiť?

Aromaterapia dokáže u zvierat :

  • efektívne krotiť agresiu
  • zmierniť dopady artritídy
  • zmierniť bolesti
  • pomôcť s tráviacimi problémami
  • liečiť suchú pokožku a svrbenie
  • zmierniť hyperaktivitu či pomáhajú pri nervozite a úzkosti

Naviac, arómy silíc efektívne odpudzujú blchy a ostatný hmyz ako aj liečia rany po bodnutí hmyzom.


 

Spôsob použitia silíc pre domácich miláčikov

pes1

Inhalácia

Pary silice sa pomocou rozprašovača alebo pomocou vyparovania z aromalampy dostávajú do ovzdušia a zviera ich pomaly vdychuje.  Inhalované silice účinkujú rýchlo nakoľko sa priamo dostanú z pľúc do krvného obehu.

Vnútorné použitie

Pre zvieratá je nutné postupovať touto metódou veľmi opatrne.  Pred použitím sa poraďte s veterinárom. Príkladom použitia môže byť napríklad mäta pieporná, ktorá sa môže v malom množstve pridávať do krmiva a psovi bude nie len dobre tráviť, ale výrazne sa mu osvieži aj dych.

Vonkajšie použitie

Silicia sa nanáša priamo na postihnuté miesto (kožu, srsť). Silice však treba väčšinou miešať s olejmi nakoľko sú pre pokožku v silnej koncentrácií dráždivé.  Príkladom výnimky z pravidla riedenia  môže byť využitie kvalitnej levanduľovej silice, ktorú môžete nakvapkať priamo na ranky pre lepšie hojenie, na popáleniny, alebo kvapnúť na koreň chvosta ako ochranu pred parazitmi.

olejRiedenie

Silice môžete riediť v rastlinných olejoch, zmiešať s vodou, octom alebo alkoholom.

Pre menšie psy vždy silice rieďte v pomere 1:5 (1 kvapka silice : 5 kvapiek agenta na riedenie, napr. olivový alebo kokosový olej). Začínajte najviac s 3-5 kvapkami.

Pre psy od 25kg rieďte 1:3 (niektoré silice nie je potrebné pre väčšie psy riediť).

Použitie

Pred tým, než použijete silice priamo na psovi alebo mačke, vyskúšajte esenciu len nastriekať do vzduchu kde sa zviera pohybuje. Pozorujte reakcie zvieraťa.  Ak je nepokojné, ukľudnite ho, aby si na novú vôňu zvyklo. Pre začiatok používajte len jemné vône (a/alebo viac riedené).

Ak chcete olej využiť na ochranu pred parazitmi, dajte si na ruky riediaci olej (napr: kokosový) a kvapnite naň 1-2 kvapky silice (napr. ruža, ktorá sa veľmi osvedčuje proti kliešťom). Následne olej naneste na hruď a labky psa.  

 


 

Recept proti parazitom:

levanduľa+ rozmarín proti kliešťom a blchám

Do 50ml fľaštičky nakvapkajte 15kvapiek oleja levandule a 10 kvapiek oleja rozmarínu. Namiesto esenciálnych olejov môžete tiež čerstvé rastlinky naložiť do jablčného octu, nechať na slnku vo fľaši dozrieť asi 10-14 dní, následne precediť a zriediť v pomere 1:2 s vodou a pred vychádzkou v prírode psa nastriekať ( môžete použiť aj pre seba).