O spoločnosti


Prepravné zdarma od:49,50 €
Mäsožravce alebo všežravce? Alebo prečo krmivo pre psov - bez obilovin Tlačiť E-mail

Mäsožravce alebo všežravce?

Alebo prečo si vybrať krmivo pre psov - bez obilovin

 

Vedeli ste, že vlci a psi sa líšia asi len v 1% v ich mitochondriálnej DNA?

V skutočnosti často zabúdame , že psy sú priamy potomkovia vlkov, sú členmi rodiny mäsožravcov a majú rovnaké tráviace systémy, ktoré sú určené len na generic viagra with paypal statistics trávenie mäsa.


Anatómia tráviaceho ústrojenstva mäsožravcov hovorí sama za seba:

- Psy majú veľké čeľuste, ktoré sú uspôsobené na prehĺtanie veľkých kusov mäsa a nie na žuvanie ako je tomu u ľudí. Zuby sú ostré a špicaté na trhanie a usmrtenie koristi a sú určené pre uchopenie a skartáciu, nie na brúsenie, ako zuby všežravca a bylinožravca. Aj stoličky sú trojuholníkového tvaru, s nepravidelnými okrajmi, ktoré fungujú ako zúbkované nože;

- Psí zažívací trakt je iba tretinovej dĺžky traktu všežravcov a štvrtiny dĺžky traktu bylinožravcov. Tento krátky zažívací trakt umožňuje rýchle trávenie mäsa.

- Psí žalúdok má vysokú kapacitu tvorby kyseliny chlorovodíkovej, ktorá poskytuje žalúdočné pH blízke hodnotám 1-2. Toto kyslé pH, je dôležité na odbúravanie bielkovín z mäsa a ničí baktérie, ktoré sa nachádzajú v rozkladajúcom sa mäse.

- Hlavné zdroje energie získavajú šelmy z bielkovín a tukov. Psy majú fyziologický systém pripravený pre trávenie bielkovín a tukov. Fyziologický systém psov má súbor mechanizmov, ktorý umožňuje oveľa vyššie metabolické využitie týchto živín v porovnaní so všežravcami a bylinožravcami.

 

Prečo sú pre psov obiloviny ťažko stráviteľné ?

Na rozdiel od všežravcov ako to je u ľudí, psi majú nedostatok amylázy v slinách, čo je dôležitý enzým na trávenie sacharidov. Trávenie týchto živín (sacharidov) sa u mäsožravcov spúšťa až v tenkom čreve, čo v kombinácii s dĺžkou tenkého čreva mäsožravcov poukazuje na relatívne malé využívanie týchto živín.

Vzhľadom na to, že u mäsožravcov sa v slinách amylázy takmer nevyskytujú, karbohydráty sa pre nich stávajú ťažko stráviteľné.

 

Prečo teda väčšina krmív pre psov obsahuje vysoký podiel obilovín vrátane kukurice, pšenice, jačmeňa alebo ryže?

 

Odpoveď je jednoduchá: cena a pohodlie.

Obilniny sú oveľa lacnejšie , sú nenákladné na transport , ľahko sa spracovávajú do stabilných-pevných... krmív pre domáce zvieratá, ale zďaleka takéto krmivá nedosahujú toho, čo je potrebné z hľadiska výživy a kvality. Obiloviny sú hlavnou príčinou neznášanlivosti potravín, sú zdrojom potravinových alergií a dôvodom niektorých ďalších zdravotných problémov u mäsožravcov. Ako zdroj bielkovín sú obiloviny skutočným FAUX PAS.

Hlavná časť z nich síce obsahuje určité množstvo bielkovín, ale i tie, ktoré sú bohatým zdrojom bielkovín pre ľudí, majú nízku biologickú hodnotou pre psov (napr. biologická hodnota sóje = 67%, kukurica má biologickú hodnotu = 46%). Obiloviny sú chudobné na niektoré esenciálne aminokyseliny, ako sú metionín, lyzín, leucín, alebo tryptofán. To znamená, že obilie v krmive je len lacný zdroj energie vo forme sacharidov, ktoré sú skutočné prázdne kalórie a veľmi ľahko sa premieňajú na tuk.

Vysoké množstvo sacharidov v diéte psa či mačky spôsobuje kolísanie hladiny cukru v krvi, inzulínovú rezistenciu, nadmernú hmotnosť a pod.

 

Prečo môže byť krmivo bez obilovin, avšak nie bez karbohydrátov (sacharidov)?

V porovnaní s krmivom pre psov v konzervách , suché granulované krmivo nemôže byť vyrobené len z mäsa. Je to zapríčinené hlavne technologickým procesom, ktorý sa používa pri výrobe suchých granúl, ktorý vyžaduje také akurátne množstvo karbohydrátov (sacharidov), ktoré je potrebné na výrobu spojiva, ktoré drží všetko pohromade.

Bez tohto spojiva vyrobeného z karbohydrátov (sacharidov) by suché krmivo proste nedržalo pokope.

Keďže na tento účel spojiva by nemala byť použitá kukurica, pšenica, jačmeň, ryža (alebo iné obiloviny), na výrobu krmiva „bez obilovin „ musí byť spojivom iný karbohydrát (sacharid).

A zelenina, ako napríklad zemiaky, sa zdajú byť najviac používaným zdrojom sacharidov v krmivách s prívlastkom „grain free“ teda bez obilovín.

V súčasnej dobe nie je možné vyrobiť suché krmivo pre domáce zvieratá bez sacharidov, a preto je dôležitou úlohou vybrať na výrobu krmiva také prírodné zdroje (ako je ovocie a zelenina), aby množstvo sacharidov bolo v krmive čo možno najnižšie.

 

tien
logo_naturea

Vyberte si z našej ponuky pre psov a mačky Naturea - 100% bez obilovin

 

Pozrite si kompletnú analýzu jednotlivých krmív Naturea